יום חמישי, 31 במאי 2018

למה בד יוטה עדיף על סוגי בדים אחרים?


למה בד יוטה עדיף על אחרים
פעמים רבות אנו שומעים על בד יוטה, בעיקר בהקשר של ברזנטים כסככות נגד שמש ולסוכה, אך מה זה בכלל הבד הזה ולמה הוא כל כך שימושי? האם זה נובע מהמחיר הנמוך שלו או אולי שיש לו עוד תכונות אחרות שמהוות יתרונות על בדים אחרים? זה הזמן לגלות את כל התשובות.

מהו בד יוטה?
בד היוטה החל את דרכו בתור בד טבעי שנוצר מצמח שנקרא מלוכיה. היוטה הוא למעשה סיב צמחי ארוך, רך ומבריק, שניתן לטוות לפתיל חזק וגס. את הצמח אוספים בעיקר בעונה הגשומה והוא גדל באופן מושלם בתנאי אקלים חמים ולח, כיאה לישראל. עם זאת, היצרניות העיקריות של הבד הן הודו, סין ובנגלדש. כיום בד יוטה מיוצר ברובו באופן סינטטי כאשר אלו הם רוב הבדים שמשמשים לתיחום סוכות או להצללה על גינות שונות, בעיקר במגזר הפרטי והתעשייתי. בין היתר בד היוטה יכול לשמש גם לייצור נייר.

מה היתרונות של בד יוטה?
·        בד יוטה בעל כוח מתיחה רב וההתרחבות שלו מעטה. תכונה זו מאפיינת את הגמישות שלו כאשר היא באה לידי ביטוי בשימושים רבים לטובת המשתמש.
·         היוטה חומר זול מאוד. המחיר שלו הוא אחד היתרונות הגדולים ביותר שיש והוא זול אף יותר מפשתן,   קנבוס ובדים זולים אחרים.
·         גבעול היוטה גדל במהירות וזה מה שמאפשר ייצור מאסיבי שלו.
·         יוטה הוא חומר מתכלה ולכן הוא שימושי לשתילה, ועל כך נרחיב בהמשך.

למה עוד משמש בד היוטה?
מלבד השימושים שלו במסורת ישראל לתיחום הסוכה, בד היוטה משמש גם ליצירת מושבים לכיסאות, יצרית שטיחים, בדים מיוחדים, וילונות ועוד. אמנם היוטה הוא בד סינטטי אך הוא עדיין בד מתכלה, וזהו עוד אחד מיתרונותיו, כאשר ניתן להשתמש בו במכלים לשתילת עצים כך שהוא יישתל יחד עם העץ או העציץ ולא יהיה צורך להסיר אותו לאחר מכן. הוא אינו מפריע לשורשים בכלל ואין צורך לשקם את הקרקע לאחר השתילה. בסיבי היוטה משתמשים כדי להכין חבלים שונים, וניתן לייצר בדים וחבלים בכמה רמות של איכות כולל אפשרות לחקות את בד המשי הרך.


המאמר באדיבות ש. ברלינר
www.s-berlinerltd.co.il

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה